| Part Number | AD7693BCPZ-R2 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Number of Bits | 16 |
| Sampling Rate (Per Second) | 500k |
| Number of Inputs | 1 |
| Input Type | Differential |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | SAR |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad, CSP |
| Supplier Device Package | 10-LFCSP-WD (3x3) |
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 18BIT 400KSPS 10-LFCSP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 18BIT 400KSPS 10-LFCSP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 18BIT 400KSPS 10-LFCSP
In Stock: 7500
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 18BIT 400KSPS 10MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 18BIT 400KSPS 10-MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 18BIT SAR 250KSPS 10LFCSP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 18BIT SAR 250KSPS 10LFCSP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 18BIT SAR 250KSPS 10-MSOP
In Stock: 2373
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 18BIT SAR 250KSPS 10-MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 18BIT SAR 250KSPS 10-MSOP
In Stock: 6000