| Part Number | PM0805-R10K-RC |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Alumina |
| Inductance | 100nH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating | 400mA |
| Current - Saturation | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 430 mOhm |
| Q @ Freq | 60 @ 500MHz |
| Frequency - Self Resonant | 1.2GHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency - Test | 150MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.083" L x 0.059" W (2.10mm x 1.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.059" (1.50mm) |
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 10NH 600MA 80 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 12NH 600MA 80 MOHM SMD
In Stock: 2000
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 15NH 600MA 80 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 18NH 600MA 80 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 22NH 600MA 100 MOHM
In Stock: 2000