| Part Number | PM0805G-R068J |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Type | Multilayer |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 68nH |
| Tolerance | ±5% |
| Current Rating | 300mA |
| Current - Saturation | - |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 200 mOhm Max |
| Q @ Freq | 15 @ 50MHz |
| Frequency - Self Resonant | 280MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Frequency - Test | 50MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.035" (0.90mm) |
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 10NH 600MA 80 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 12NH 600MA 80 MOHM SMD
In Stock: 2000
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 15NH 600MA 80 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 18NH 600MA 80 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 22NH 600MA 100 MOHM
In Stock: 2000