| Part Number | PM20-R68M |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Type | Molded |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 680nH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating | 450mA |
| Current - Saturation | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 600 mOhm Max |
| Q @ Freq | 28 @ 25.2MHz |
| Frequency - Self Resonant | 160MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Frequency - Test | 25.2MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Supplier Device Package | 1210 |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.087" (2.20mm) |
Manufacturer: Panasonic Industrial Automation Sales
Description: SENSOR PROX NPN 2.5-8MM 5-24VDC
In Stock: 1