| Part Number | 1103M2S2ASE2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Circuit | SPDT |
| Contact Timing | Not Specified |
| Switch Function | On-Off-On |
| Current Rating | 6A (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC | 120V |
| Voltage Rating - DC | 28V |
| Actuator Type | Standard |
| Actuator Length | 3.20mm |
| Contact Material | Copper |
| Contact Finish | Silver |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination Style | PC Pin |
| Features | Black Actuator, Epoxy Sealed Terminals |
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN PIN RCPT .015-.025 KNURL
In Stock: 0
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN PIN RCPT .015-.025 KNURL
In Stock: 0
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN PIN RCPT .015-.025 KNURL
In Stock: 0