| Part Number | CTX75-4-R |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Type | Toroidal |
| Material - Core | Powdered Iron |
| Inductance | 75µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating | 1A |
| Current - Saturation | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | - |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C |
| Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.550" L x 0.550" W (13.97mm x 13.97mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.250" (6.35mm) |