Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses FRN-R-60ID
Eaton FRN-R-60ID
Part Number
FRN-R-60ID
Manufacturer
Eaton
Description
FUSE TRON DUAL-ELEMENT CLASS RK5
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Eaton
    10.17500/pcs
  • 10 pcs
Product Parameter
Part Number FRN-R-60ID
Part Status Active
Fuse Type Cartridge
Current Rating 60A
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 125V
Response Time Slow
Applications Electrical, Industrial
Features Indicating
Class RK5
Approvals CE, CSA, UL
Operating Temperature -
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 20kA DC
Mounting Type Holder
Package / Case Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension 0.810" Dia x 3.00" L (20.57mm x 76.20mm)