| Part Number | UP2-330-R |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | - |
| Inductance | 33µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating | 2.4A |
| Current - Saturation | 1.7A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 98.9 mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | - |
| Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.541" L x 0.345" W (13.74mm x 8.76mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.231" (5.86mm) |