| Part Number | 109-00109 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking |
| Bundle Diameter | 4.33" (110.00mm) |
| Length | 1.345' (410.00mm) |
| Width | 0.185" (4.70mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Tensile Strength | 50 lbs (22.68 kg) |
| Features | Halogen Free, Pre-Lock |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Color | Black |