| Part Number | 111-85720 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking |
| Bundle Diameter | 1.77" (45.00mm) |
| Length | 0.673' (205.00mm, 8.07") |
| Width | 0.181" (4.60mm) |
| Mounting Type | Push In - Arrowhead, Winged |
| Tensile Strength | 50 lbs (22.68 kg) |
| Features | Heat Stabilized |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Color | Black |