| Part Number | 156-00068 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking |
| Bundle Diameter | 2.25" (57.15mm) |
| Length | 0.750' (228.60mm, 9.00") |
| Width | 0.500" (12.70mm) |
| Mounting Type | Push Mount, Fir Tree |
| Tensile Strength | 120 lbs (54.43 kg) |
| Features | Heat Stabilized |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Color | Black |