| Part Number | 156-00092 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking |
| Bundle Diameter | 3.19" (81.03mm) |
| Length | 1.000' (304.80mm) |
| Width | 0.181" (4.60mm) |
| Mounting Type | Push Mount, Fir Tree |
| Tensile Strength | 50 lbs (22.68 kg) |
| Features | Heat Stabilized |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Color | Black |