Hirose Electric Co Ltd DF11-28DP-2DSA(20)
Part Number
DF11-28DP-2DSA(20)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN HEADER 28POS 2MM PCB TIN
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Hirose Electric Co Ltd
  • 1 pcs
Total:0 Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number DF11-28DP-2DSA(20)
Part Status Obsolete
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Style Board to Board or Cable
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Number of Positions 28
Number of Positions Loaded All
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Detent Lock
Contact Length - Mating 0.118" (3.00mm)
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length 0.299" (7.60mm)
Insulation Height 0.260" (6.60mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Brass
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Features -
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Black
Related Products
DF11-20DP-2DSA(01)
Manufacturer: Hirose Electric Co Ltd
Description: CONN HEADER 20POS 2MM PCB GOLD
In Stock: 947
RFQ 0.90500/pcs
DF11-20DP-2DS(24)
Description: CONN HEADER 20POS 2MM RT ANG TIN
In Stock: 750
RFQ 0.55000/pcs
DF11-20DP-2DSA(24)
Description: CONN HEADER 20POS 2MM PCB TIN
In Stock: 4032
DF11-20DP-2DS(52)
Description: CONN HEADER 20POS 2MM R/A GOLD
In Stock: 1626
DF11-20DP-2DSA(20)