| Part Number | MAX503CNG |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Number of Bits | 10 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Settling Time | 25µs (Typ) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | ±5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5 (Max), ±1 (Max) |
| Architecture | R-2R |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 24-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 24-PDIP |
Manufacturer: SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Description: AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 5.2V 350W
In Stock: 0
Manufacturer: SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Description: AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 5.2V 500W
In Stock: 0