| Part Number | APTM120A80FT1G |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| FET Type | 2 N-Channel (Half Bridge) |
| FET Feature | Standard |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1200V (1.2kV) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 14A |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 960 mOhm @ 12A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 2.5mA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 260nC @ 10V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 6696pF @ 25V |
| Power - Max | 357W |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | SP1 |
| Supplier Device Package | SP1 |
Manufacturer: Microsemi Corporation
Description: MOSFET 2N-CH 1000V 68A LP8W
In Stock: 0
Manufacturer: Microsemi Corporation
Description: MOSFET 2N-CH 1000V 65A SP6
In Stock: 0
Manufacturer: Microsemi Corporation
Description: MOSFET 2N-CH 1000V 65A SP6
In Stock: 4
Manufacturer: Microsemi Corporation
Description: MOSFET 2N-CH 1000V 65A SP6
In Stock: 46
Manufacturer: Microsemi Corporation
Description: MOSFET 2N-CH 1000V 43A SP4
In Stock: 0
Manufacturer: Microsemi Corporation
Description: MOSFET 2N-CH 1000V 36A SP4
In Stock: 0
Manufacturer: Microsemi Corporation
Description: MOSFET 2N-CH 1000V 36A SP4
In Stock: 0
Manufacturer: Microsemi Corporation
Description: MOSFET 2N-CH 1000V 21A SP1
In Stock: 0
Manufacturer: Microsemi Corporation
Description: MOSFET 2N-CH 1000V 19A SP1
In Stock: 0
Manufacturer: Microsemi Corporation
Description: MOSFET 2N-CH 1000V 78A SP6
In Stock: 0