Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters SWF240P-48-L-R-T
Sanken SWF240P-48-L-R-T
Part Number
SWF240P-48-L-R-T
Manufacturer
Sanken
Description
AC/DC CONVERTER 48V 240W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
Sanken
In Stock 323 pcs
    41.40000/pcs
  • 20 pcs
Product Parameter
Part NumberSWF240P-48-L-R-T
Part StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)240W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency92%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.35" L x 3.86" W x 2.32" H (212.0mm x 98.0mm x 59.0mm)