Home Product Index Resistors Through Hole Resistors CF18JT210K
Stackpole Electronics Inc. CF18JT210K
Part Number
CF18JT210K
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES 210K OHM 1/8W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Stackpole Electronics, Inc.
Product Parameter
Part Number CF18JT210K
Part Status Active
Resistance (Ohms) 210k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Carbon Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient 0/ -850ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)