Home Product Index Resistors Through Hole Resistors CFM12JT680K
Stackpole Electronics Inc. CFM12JT680K
Part Number
CFM12JT680K
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES 680K OHM 1/2W 5% CF MINI
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Stackpole Electronics, Inc.
Product Parameter
Part Number CFM12JT680K
Part Status Active
Resistance (Ohms) 680k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Carbon Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient 0/ -850ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)