Home Product Index Resistors Through Hole Resistors HDM14JT1K80
Stackpole Electronics Inc. HDM14JT1K80
Part Number
HDM14JT1K80
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES 1.8K OHM 1/4W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Stackpole Electronics, Inc.
Product Parameter
Part Number HDM14JT1K80
Part Status Active
Resistance (Ohms) 1.8k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Carbon Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient -500/ +350ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.071" Dia x 0.126" L (1.80mm x 3.20mm)