Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RMCF0603JG1K50
Stackpole Electronics Inc. RMCF0603JG1K50
Part Number
RMCF0603JG1K50
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/10W 0603
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Stackpole Electronics, Inc.
Product Parameter
Part Number RMCF0603JG1K50
Part Status Active
Resistance (Ohms) 1.5k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package 0603
Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)