Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RNCP0402FTD3K65
Stackpole Electronics Inc. RNCP0402FTD3K65
Part Number
RNCP0402FTD3K65
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/10W 0402
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Stackpole Electronics, Inc.
Product Parameter
Part Number RNCP0402FTD3K65
Part Status Active
Resistance (Ohms) 3.65k
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)