Home Product Index Resistors Through Hole Resistors RNF12FTD4K02
Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD4K02
Part Number
RNF12FTD4K02
Description
RES 4.02K OHM 1/2W 1% AXIAL
Product Parameter
Part Number RNF12FTD4K02
Part Status Active
Resistance (Ohms) 4.02k
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)