Home Product Index Resistors Through Hole Resistors RNF14DTD649R
Stackpole Electronics Inc. RNF14DTD649R
Part Number
RNF14DTD649R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES 649 OHM 1/4W .5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Stackpole Electronics, Inc.
Product Parameter
Part Number RNF14DTD649R
Part Status Active
Resistance (Ohms) 649
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)