Home Product Index Resistors Through Hole Resistors RNMF14FTD2R05
Stackpole Electronics Inc. RNMF14FTD2R05
Part Number
RNMF14FTD2R05
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES 2.05 OHM 1/4W 1% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Stackpole Electronics, Inc.
Product Parameter
Part Number RNMF14FTD2R05
Part Status Active
Resistance (Ohms) 2.05
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)