Home Product Index Resistors Through Hole Resistors RNV14FTL680K
Stackpole Electronics Inc. RNV14FTL680K
Part Number
RNV14FTL680K
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES 680K OHM 1/4W 1% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Stackpole Electronics, Inc.
Product Parameter
Part Number RNV14FTL680K
Part Status Active
Resistance (Ohms) 680k
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)