| Part Number | STP11NM60FDFP |
|---|---|
| Part Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 11A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) | 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 40nC @ 10V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 900pF @ 25V |
| Vgs (Max) | ±30V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 35W (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 450 mOhm @ 5.5A, 10V |
| Operating Temperature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-220FP |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
Manufacturer: STMicroelectronics
Description: MOSFET N CH 100V 110A TO-220
In Stock: 2
Manufacturer: STMicroelectronics
Description: MOSFET N CH 55V 110A TO-220
In Stock: 424
Manufacturer: STMicroelectronics
Description: MOSFET N-CH 68V 110A TO220
In Stock: 0
Manufacturer: STMicroelectronics
Description: MOSFET N-CH 80V 110A TO-220
In Stock: 1551
Manufacturer: STMicroelectronics
Description: MOSFET N-CH 80V 80A TO-220
In Stock: 953
Manufacturer: STMicroelectronics
Description: MOSFET N-CH 525V 10A TO-220
In Stock: 989
Manufacturer: STMicroelectronics
Description: N-CHANNEL 600 V, 0.26 OHM TYP.,
In Stock: 890
Manufacturer: STMicroelectronics
Description: MOSFET N-CH 650V 7A TO-220AB
In Stock: 160
Manufacturer: STMicroelectronics
Description: MOSFET N CH 650V 9A TO-220
In Stock: 645
Manufacturer: STMicroelectronics
Description: MOSFET N-CH 400V 9A TO-220
In Stock: 579