Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters RTW124R3
TDK-Lambda Americas Inc. RTW124R3
Part Number
RTW124R3
Manufacturer
TDK-Lambda Americas Inc.
Description
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
TDK-Lambda Americas, Inc.
In Stock 166 pcs
Product Parameter
Part NumberRTW124R3
Part StatusActive
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.3A
Power (Watts)50W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature-10°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.88" L x 0.87" W x 3.23" H (124.0mm x 22.0mm x 82.0mm)