| Part Number | SRP1055-R80M |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 800nH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating | 20A |
| Current - Saturation | 18A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 2.5 mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.422" L x 0.368" W (11.00mm x 9.35mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.228" (5.80mm) |
Manufacturer: Vishay Semiconductor Diodes Division
Description: DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Semiconductor Diodes Division
Description: DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Semiconductor Diodes Division
Description: DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Semiconductor Diodes Division
Description: DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Semiconductor Diodes Division
Description: DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Semiconductor Diodes Division
Description: DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Semiconductor Diodes Division
Description: DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Semiconductor Diodes Division
Description: DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Semiconductor Diodes Division
Description: DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 10UH 7.5A 30 MOHM SMD
In Stock: 1000