| Part Number | FP1208R1-R18-R |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 180nH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating | 50A |
| Current - Saturation | 72A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 0.29 mOhm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.476" L x 0.315" W (12.10mm x 8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |
Manufacturer: Eaton
Description: FIXED IND 120NH 50A 0.43 MOHM
In Stock: 0
Manufacturer: Eaton
Description: FIXED IND 150NH 50A 0.43 MOHM
In Stock: 0
Manufacturer: Eaton
Description: FIXED IND 250NH 50A 0.43 MOHM
In Stock: 0
Manufacturer: Eaton
Description: FIXED IND 300NH 50A 0.43 MOHM
In Stock: 0
Manufacturer: Eaton
Description: FIXED IND 400NH 50A 0.43 MOHM
In Stock: 0
Manufacturer: Eaton
Description: FIXED IND 150NH 50A 0.29 MOHM
In Stock: 0
Manufacturer: Eaton
Description: FIXED IND 180NH 50A 0.29 MOHM
In Stock: 1000