| Part Number | HCP1305-R82-R |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Powdered Iron |
| Inductance | 820nH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating | 31A |
| Current - Saturation | 52A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 2.3 mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.543" L x 0.508" W (13.80mm x 12.90mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.197" (5.00mm) |