| Part Number | LRMAM0805-R02FT5 |
|---|---|
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Resistance (Ohms) | 0.02 |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Composition | Metal Element |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 170°C |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.031" (0.80mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
Manufacturer: TT Electronics/Welwyn
Description: RES SMD 0.005 OHM 1% 1/2W 0805
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/Welwyn
Description: RES SMD 0.01 OHM 1% 1/2W 0805
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/Welwyn
Description: RES SMD 0.02 OHM 1% 1/2W 0805
In Stock: 0