| Part Number | 761-1-R270 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Circuit Type | Bussed |
| Resistance (Ohms) | 270 |
| Tolerance | ±2% |
| Number of Resistors | 15 |
| Number of Pins | 16 |
| Power Per Element | 150mW |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Applications | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.850" L x 0.250" W (21.59mm x 6.35mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.140" (3.56mm) |
Manufacturer: Artesyn Embedded Technologies
Description: LCM CONTROL CONN MATING HARNESS
In Stock: 455
Manufacturer: CTS Resistor Products
Description: RES ARRAY 15 RES 270 OHM 16DIP
In Stock: 0
Manufacturer: Qualtek
Description: PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
In Stock: 0
Manufacturer: Qualtek
Description: PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
In Stock: 0
Manufacturer: Qualtek
Description: PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
In Stock: 8017
Manufacturer: Qualtek
Description: PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
In Stock: 2269
Manufacturer: CNC Tech
Description: CBL SATA EXT 7WIRE SHIELD .75M
In Stock: 0
Manufacturer: CNC Tech
Description: CBL SATA EXT 7WIRE SHIELD 1M
In Stock: 0