| Part Number | CTX20-16-52LP-R |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Toroidal |
| Material - Core | Powdered Iron |
| Inductance | 20µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating | 31.5A |
| Current - Saturation | 29.5A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 3.4 mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C |
| Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 2.323" Dia (59.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.102" (28.00mm) |
Manufacturer: Eaton
Description: FIXED IND 20UH 1.8A 82.9 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: Eaton
Description: FIXED IND 20UH 1.8A 82.9 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: Eaton
Description: FIXED IND 20UH 1.8A 82.9 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: Eaton
Description: FIXED IND 20UH 16A 7 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: Eaton
Description: FIXED IND 20UH 31.5A 3.4 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: Eaton
Description: FIXED IND 20UH 31.5A 3.4 MOHM TH
In Stock: 0