Home Product Index Capacitors Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors KS-2R8334-R
Eaton KS-2R8334-R
Part Number
KS-2R8334-R
Manufacturer
Eaton
Description
CAP 330MF -20% +80% 2.8V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Eaton
  • 1 pcs
Total:0 Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number KS-2R8334-R
Part Status Obsolete
Capacitance 330mF
Tolerance -20%, +80%
Voltage - Rated 2.8V
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
Termination SMD (SMT) Tabs
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Coin, Thin Terminals - Same Sides
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.268" Dia (6.80mm)
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Related Products
KS-2R8334-R
Manufacturer: Eaton
Description: CAP 330MF -20% +80% 2.8V SMD