Eaton TV1030-3R0106-R
Part Number
TV1030-3R0106-R
Manufacturer
Eaton
Description
CAP, 3.0V, 10F
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Eaton
    3.36500/pcs
  • 10 pcs
    2.99000/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberTV1030-3R0106-R
Part StatusActive
Capacitance10F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated3V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Related Products
TV1030-3R0106-R
Manufacturer: Eaton
Description: CAP, 3.0V, 10F