| Part Number | CTN1140STD |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Slit Wrap |
| Type Attributes | Slit Harness |
| Diameter - Inside, Non-Expanded | 1.250" (31.75mm) |
| Diameter - Inside, Expanded | 1.257" (31.93mm) |
| Diameter - Outside, Non-Expanded | 1.446" (36.73mm) |
| Material | Polyamide (PA6), Nylon 6 |
| Color | Black, Gray |
| Length | 250' (76.20m) |
| Wall Thickness | 0.006" (0.15mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 149°C |
| Heat Protection | - |
| Abrasion Protection | Fray Resistant, Puncture Resistant |
| Liquid Protection | Fluid Resistant, Water Resistant |
| Environment Protection | Weather Resistant |
| Features | Vibration Resistant |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
| Width | - |
Manufacturer: HellermannTyton
Description: SLIT WRAP 1.5" X 150' BLACK/GRAY
In Stock: 0
Manufacturer: HellermannTyton
Description: SLIT WRAP 1-1/4" X 250' BLK/GRAY
In Stock: 0