| Part Number | WP3-S016VA1-R6000 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 16 |
| Pitch | 0.016" (0.40mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 3.9µin (0.10µm) |
| Mated Stacking Heights | 1mm |
| Height Above Board | 0.039" (1.00mm) |
Manufacturer: JAE Electronics
Description: CONN RCPT 0.4MM 16POS DUAL SMD
In Stock: 0
Manufacturer: JAE Electronics
Description: CONN RCPT 0.4MM 16POS DUAL SMD
In Stock: 0
Manufacturer: JAE Electronics
Description: CONN RCPT 0.4MM 20POS DUAL SMD
In Stock: 0
Manufacturer: JAE Electronics
Description: CONN RCPT 0.4MM 20POS DUAL SMD
In Stock: 0
Manufacturer: JAE Electronics
Description: CONN RECEPT 0.4MM 20POS SMD
In Stock: 0
Manufacturer: JAE Electronics
Description: CONN RECEPT 0.4MM 20POS TEST SMD
In Stock: 0
Manufacturer: JAE Electronics
Description: CONN RCPT 0.4MM 22POS DUAL SMD
In Stock: 0
Manufacturer: JAE Electronics
Description: CONN RCPT 0.4MM 22POS DUAL SMD
In Stock: 0
Manufacturer: JAE Electronics
Description: CONN RCPT 0.4MM 24POS DUAL SMD
In Stock: 0