| Part Number | LTC2611CDD#TRPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 14 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Settling Time | 9µs (Typ) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | SPI |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.5 V ~ 5.5 V |
| INL/DNL (LSB) | ±3, ±1 (Max) |
| Architecture | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 10-DFN (3x3) |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC OCTAL R-R 14BIT 16SSOP
In Stock: 1765
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC R-R 14-BIT OCTAL 16-SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC OCTAL R-R 14BIT 20-QFN
In Stock: 10
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC OCTAL R-R 14BIT 20-QFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC R-R 14-BIT OCTAL 16-SSOP
In Stock: 623
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC R-R 14-BIT OCTAL 16-SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC OCTAL R-R 14BIT 20-QFN
In Stock: 48
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC OCTAL R-R 14BIT 20-QFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 14BIT SGL R-R VOUT 10DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 14BIT SGL R-R VOUT 10DFN
In Stock: 0