Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 160BXC47MEFCT810X20
Rubycon 160BXC47MEFCT810X20
Part Number
160BXC47MEFCT810X20
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number160BXC47MEFCT810X20
Part StatusActive
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency450mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency750mA @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)