Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 250VXG330MEFCSN22X35
Rubycon 250VXG330MEFCSN22X35
Part Number
250VXG330MEFCSN22X35
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
    1.34235/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part Number 250VXG330MEFCSN22X35
Part Status Active
Capacitance 330µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 1.64A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 2.46A @ 10kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)