Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 25SEV10M4X5.5
Rubycon 25SEV10M4X5.5
Part Number
25SEV10M4X5.5
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number 25SEV10M4X5.5
Part Status Active
Capacitance 10µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 25mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 37.5mA @ 10kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)