Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 400HXC150MEFCSN25X35
Rubycon 400HXC150MEFCSN25X35
Part Number
400HXC150MEFCSN25X35
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
    2.04338/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part Number 400HXC150MEFCSN25X35
Part Status Active
Capacitance 150µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization -
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 1.43A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 2.002A @ 10kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)