Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 6AX123K4
Semtech Corporation 6AX123K4
Part Number
6AX123K4
Manufacturer
Semtech Corporation
Description
CAP CER 0.012UF 4KV X7R NONSTND
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
Semtech
Semtech
In Stock 297 pcs
    43.32150/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part Number 6AX123K4
Part Status Active
Capacitance 0.012µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 4000V (4kV)
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case Nonstandard Chip
Size / Dimension 0.670" L x 0.650" W (17.00mm x 16.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.300" (7.60mm)
Lead Spacing -
Lead Style -
Related Products
6AX123K4
Manufacturer: Semtech Corporation
Description: CAP CER 0.012UF 4KV X7R NONSTND