| Part Number | STA540 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Class AB |
| Output Type | 2-Channel (Stereo) or 4-Channel (Quad) |
| Max Output Power x Channels @ Load | 38W x 2 @ 4 Ohm; 16W x 4 @ 4 Ohm |
| Voltage - Supply | 8 V ~ 22 V |
| Features | Short-Circuit and Thermal Protection, Standby |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 15-Multiwatt |
| Package / Case | Multiwatt-15 (Vertical, Bent and Staggered Leads) |
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: GDT 350V 12% SURFACE MOUNT
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: GDT 350V 12% THROUGH HOLE
In Stock: 0