| Part Number | F360.75BK100 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Sleeving |
| Type Attributes | Braided |
| Diameter - Inside | 0.750" (19.05mm) |
| Diameter - Outside | 0.810" (20.57mm) |
| Material | Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free |
| Color | Black |
| Length | 100' (30.48m) |
| Wall Thickness | 0.030" (0.76mm) |
| Operating Temperature | -70°C ~ 125°C |
| Heat Protection | Flame Retardant |
| Abrasion Protection | Abrasion and Cut Resistant |
| Liquid Protection | - |
| Environment Protection | - |
| Features | Chemical Resistant |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
Manufacturer: Techflex
Description: SLEEVING 0.5" ID PET 150' BLACK
In Stock: 0
Manufacturer: Techflex
Description: SLEEVING 0.5" ID PET 75' BLACK
In Stock: 0
Manufacturer: Techflex
Description: SLEEVING 0.5" ID PET 1200' BLACK
In Stock: 0
Manufacturer: Techflex
Description: SLEEVING 0.75" ID PET 100' BLACK
In Stock: 0
Manufacturer: Techflex
Description: SLEEVING 0.75" ID PET 50' BLACK
In Stock: 0
Manufacturer: Techflex
Description: SLEEVING 0.75" ID PET 500' BLACK
In Stock: 0