
sl power electronics designs, manufactures and markets internal and external power supplies for medical, communications, computer peripheral and industrial electronic oems. the company is a global leader in the development of ac/dc and dc/dc standard, modified and custom power supplies.
| Part Number | PW153KB1503F01 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Region Utilized | International |
| Form | Desktop (Class I) |
| Input Type | Cord (Sold Separately) |
| Voltage - Input | 100 ~ 240 VAC |
| Voltage - Output | 15V |
| Current - Output (Max) | 2.7A |
| Power (Watts) | 41W |
| No Load Power Consumption | 500mW (Max) |
| Polarization | Positive Center |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Efficiency | Level IV |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Output Connector | Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm |
| Size / Dimension | 3.98" L x 2.40" W x 1.34" H (101.0mm x 61.0mm x 34.0mm) |
Manufacturer: SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Description: AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 41W
In Stock: 0
Manufacturer: SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Description: AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 41W
In Stock: 0
Manufacturer: SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Description: AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 40W
In Stock: 0
Manufacturer: SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Description: AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 41W
In Stock: 54