Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TIM225K035P0W
Cornell Dubilier Electronics (CDE) TIM225K035P0W
Part Number
TIM225K035P0W
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP TANT 2.2UF 35V 10% RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum Capacitors
Product Parameter
Part NumberTIM225K035P0W
Part StatusActive
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.230" L x 0.105" W (5.84mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max)0.353" (8.97mm)
Lead Spacing0.125" (3.18mm)
Manufacturer Size CodeW
FeaturesGeneral Purpose
Failure Rate-
Related Products
TIM225K035P0W
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description: CAP TANT 2.2UF 35V 10% RADIAL