Home Product Index Cables, Wires - Management Cable Ties and Cable Lacing T50RTM250HSM4
HellermannTyton T50RTM250HSM4
Part Number
T50RTM250HSM4
Manufacturer
HellermannTyton
Description
FIRTREEPSH MNT 50LB 8.27"
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Cable Ties and Cable Lacing
HellermannTyton
Product Parameter
Part NumberT50RTM250HSM4
Part StatusActive
Wire/Cable Tie TypeStandard, Releasable
Bundle Diameter1.97" (50.00mm)
Length0.689' (210.00mm, 8.27")
Width0.185" (4.70mm)
Mounting TypePush Mount, Fir Tree
Tensile Strength50 lbs (22.68 kg)
FeaturesHeat Stabilized
MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
ColorBlack
Related Products
T50RTM250HSM4
Manufacturer: HellermannTyton
Description: FIRTREEPSH MNT 50LB 8.27"